Nespytuj sa, kto to povedal, ale dávaj pozor na to, čo hovorí. (Kempenský)
Myšlienky.sk
7777 + 3333 myšlienok
 


Hľadaj:

 

Myšlienky > Láska > Láska

MYŠLIENKY

11. Ak milujete, bez toho, že by ste podnietili lásku, čiže ak vaša láska nevyvoláva lásku, ak prostredníctvom výrazu života ako milujúci neučiníte zo seba milovaného, potom je vaša láska bezmocná, je to nešťastie. (E.Fromm)


12. Ak milujem iného človeka, cítim sa jedno s ním, či s ňou, ale s ním takým aký je, nie takým, akého ho chcem mať ako objekt pre svoju potrebu. Je jasné, že taká úcta je možná len vtedy, ak som ja dosiahol nezávislosť; ak viem stáť a chodiť bez bariel, nemusím ovládať či vykorisťovať kohokoľvek iného. (E.Fromm)


13. L’amour est l’enfant de la liberté, hovorí stará francúzska pieseň; láska je dieťaťom slobody, a nikdy nie dieťaťom ovládania. (E.Fromm)


14. V akte láske, sebadávania, v akte prenikania iného človeka nachádzam sám seba, objavujem sám seba, objavujem nás oboch, objavujem človeka. (E.Fromm)


15. Detská láska sa riadi princípom: „Milujem, pretože som milovaný. Zrelá láska sa riadi princípom: Som milovaný, pretože milujem. Nezrelá láska hovorí: Milujem ťa, pretože ťa potrebujem. Zrelá láska hovorí: Potrebujem ťa, pretože ťa milujem. (E.Fromm)


16. Rozdiel medzi materskou a otcovskou láskou: materská láska je nepodmienená. Matka miluje novonarodeňa preto, že je to jej dieťa, nie preto, že dieťa splnilo nejakú špecifickú podmienku, či nejaké špecifické očakávanie. (E.Fromm)


17. Otcovská láska je láska podmienená. jej princíp je: Milujem ťa, pretože plníš moje očakávania, pretože konáš svoju povinnosť, pretože si ako ja. (E.Fromm)


18. Ak miluje človek len jedného človeka a ku všetkým ostatným ľuďom je ľahostajný, nie je jeho láska nič iného než symbiotické pripútanie či rozšírené sebectvo. (E.Fromm)


19. Niekto totiž nevidí, že láska je aktivita, sila duše, verí, že všetko, čo je potrebné, je nájsť správny objekt - a potom už všetko pôjde samé od seba. Takýto názor sa dá porovnať s názorom človeka, ktorý chce maľovať, ale namiesto toho, aby sa tomuto umeniu učil, tvrdí, že musí len čakať na správny objekt, a že hneď ako ho nájde, bude krásne maľovať. (E.Fromm)


20. Láska sa začína rozvíjať len v láske k tým, ktorí neslúžia našim cieľom. (E.Fromm)


Ďalšie myšlienky(c) 1998-2018 Jozef Červeň & LTC, Všetky práva vyhradené.
Vďaka Majka! ;-)