Nespytuj sa, kto to povedal, ale dávaj pozor na to, čo hovorí. (Kempenský)
Myšlienky.sk
7777 + 3333 myšlienok
 


Hľadaj:

 

Myšlienky > Uplatnenie > Empatia

MYŠLIENKY

1. Manažér podniku strávi každý deň približne jednu hodinu čítaním, dve hodiny rozprávaním a osem hodím načúvaním. (M.S.Peck)


2. Skutočné načúvanie, úplné sústredenie sa na toho druhého, je vždy prejavom lásky. Jeho významnou súčasťou je technika odstavenia - dočasná rezignácia na vlastné predsudky, záujmy a sústavy poznatkov, aby sme svet toho, kto k nám hovorí, videli čo najviac zvnútra, ako keby sme boli v jeho koži. (M.S.Peck)


3. Asi vo štvrtine našich prípadov, či už je pacientom dieťa alebo dospelý, dochádza k výraznému, ba priamo dramatickému zlepšeniu už v prvých niekoľkých mesiacoch terapie, skôr než sa dostaneme ku koreni problémov a dokážeme ich riadne vysvetliť. Tento jav má samozrejme niekoľko príčin, ale na prvom mieste medzi nimi je podľa môjho úsudku pacientov pocit, že mu niekto skutočne načúva, často poo prvý krát po niekoľkých rokoch a niekedy snáď vôbec po prvý krát. (M.S.Peck)


4. Nie je možné porozumieť inému človeku, keď v sebe pre neho neurobím miesto. To patrí opäť k technike odstavenia; vyžaduje to rozšírenie, a teda i zmenu môjho „ja“. (M.S.Peck)


5. Pretože narcistický jedinec vníma druhých ľudí len ako pokračovanie seba samého, nemá schopnosť empatie, vcítenia sa do druhého. (M.S.Peck)


6. Posudzovať je niekedy potešením, porozumieť je vždy. (H.Régnier)


7. Aby sme pri riadení štátu postupovali správne, musíme veľa počúvať a málo rozprávať. (kard.Richelieu)


8. Róm prežil mnoho ťažkostí, preto má s každým súcit. (Rómske príslovie)


9. Mám dve oči, aby som videl, dve uši, aby som veľa počul ale len jedny ústa, aby som málo hovoril. (F.Ruckert)


10. Prepožičaj svoje ucho každému, ale málokomu svoju reč. (Shakespeare)


Ďalšie myšlienky(c) 1998-2018 Jozef Červeň & LTC, Všetky práva vyhradené.
Vďaka Majka! ;-)