Nespytuj sa, kto to povedal, ale dávaj pozor na to, čo hovorí. (Kempenský)
Myšlienky.sk
7777 + 3333 myšlienok
 


Hľadaj:

 

Myšlienky > Zlo > Egoizmus

MYŠLIENKY

1. Mentálne zdravie každého človeka je podmienené jeho ochotou podriadiť sa niečomu vyššiemu, než je on sám. Aby sme mohli úspešne fungovať na tomto svete, musíme sa podriadiť nejakému princípu, ktorý v našej hierarchii hodnôt predchádza tomu, čo by sme v danom momente mohli chcieť. Pre veriacich je týmto princípom Boh, a preto hovoria: „Tvoja vôľa sa staň.“ Ale dokonca i neveriaci, ak sú duševne zdraví, podriaďujú sa, či už vedome či nevedome, nejakej „vyššej moci“ - či už je to pravda alebo láska, potreby druhých či poižiadavky reality. (M.S.Peck)


2. Autizmus je narcizmus vo svojej najvyššej forme. Pre absolútnych narcistov nemajú druhí väčšiu psychologickú váhu, než kus nábytku. Jediný vzťah, ktorý narcisti poznajú, je podľa Martina Bubera „vzťah ja-ja“. (M.S.Peck)


3. Najskôr musíme byť priťahovaní k predmetu svojho záujmu, ktorý je mimo nás, za hranice nášho „ja“; musíme cítiť voči nemu istý záväzok a niečo do neho investovať. Psychitri túto väzbu nazývajú katexia a hovoria, že predmet našej lásky katektujeme. „Miluje“ svoju záhradku, vytvoril si voči nej katexiu. (M.S.Peck)


4. Ak teda dlhé roky milujeme a vďaka katexii posúvame svoje hranice, dochádza k pozvoľnému, ale trvalému zväčšovaniu nášho „ja“, k ukladaniu vonkajšieho sveta dovnútra, k rastu, napínaniu a stenčovaniu hraníc nášho ega. (M.S.Peck)


5. Podstata egoizmu: človek môže byť akokoľvek hladný, vlastné prsty si nezje. (K.Peteraj)


6. Nech ťa chváli iný, a nie tvoje ústa cudzí človek, a nie tvoje pery! (Prís 27,2)


7. Niektorí ľudia sú tak veľmi zaujatí sebou, že keď sú zamilovaní, zaobídu sa aj bez človeka, ktorého by ľúbili. (Rochefoucauld)


8. Sebaláska je najväčší zo všetkých lichotníkov. (Rochefoucauld)


9. Všetky čnosti ľudí sa strácajú v osobnom prospechu, tak ako sa rieky strácajú v mori. (Rochefoucauld)


10. Nudný nie je mlčanlivý človek, ale ten, čo seba a svoje trampoty servíruje ako ústredný problém sveta. (P.Strauss)


Ďalšie myšlienky(c) 1998-2018 Jozef Červeň & LTC, Všetky práva vyhradené.
Vďaka Majka! ;-)