Nespytuj sa, kto to povedal, ale dávaj pozor na to, čo hovorí. (Kempenský)
Myšlienky.sk
7777 + 3333 myšlienok
 


Hľadaj:

 

Myšlienky > Zlo > Diabol

MYŠLIENKY

1. Viera diablov je akosi vynútená zo samozrejmosti znamení. A teda nepatrí k ich chvále, že veria. (sv.TA II/I q.5 a.2)


2. Diabol nie je príčinou hriechu priamo, alebo dostatočne, ale iba na spôsob prehovárajúceho alebo predkladajúceho žiadané. (sv.TA II/I q.80 a.1)


3. Ak je diablovi dovolené, môže zamedziť používanie rozumu, preto môže dostatočne pohnúť k úkonu hriechu, nie však k hriechu. (sv.TA II/I q.80 a.3)


4. Tomu, kto je ovládaný vášňou sa zdá dobré to, k čomu je vášňou naklonený. A týmto spôsobom diabol vo vnútri zvádza k hriechu. (sv.TA II/I q.80 a.2)


5. Hriech diablov je nenapraviteľný, pretože padol nikým nezvádzaný. (sv.TA II/I q.80 a.4)


6. Zlí anjeli sa hýbu iba vzhľadom k cieľu hriechu ich pýchy a preto hrešia smrteľne vo všetkom, čo konajú vlastnou vôľou. (sv.TA II/I q.89 a.4)


7. Môžeme milovať z lásky prirodzenosť démonov, pokiaľ totiž chceme, aby boli zachovaní vo svojej prirodzenosti k Božej sláve. (sv.TA II/II q.25 a.11)


8. Ako v Kristovi prebývala všetka plnosť Božstva, tak v Antikristovi plnosť všetkej zloby... nie tak, ako by jeho človečenstvo bolo prijaté diablom v jednote osoby... ale pretože mu diabol ponúkaním dokonalejšie vleje svoju zlobu, než všetkým ostatným. (sv.TA III q.8 a.8)


9. Antikrist - bude v ňom hlava všetkých zlých, totiž diabol, ktorý je kráľom nad všetkými synmi pýchy. (sv.TA III q.8 a.8)


10. Z nejakých časných výkonov Kristovej moci mali diabli akýsi dohad, že Kristus je Syn Boží. Ale pretože na ňom videli zase niektoré znamenia ľudskej slabosti, nepoznávali naisto že je to Syn Boží. A preto ho chcel diabol pokúšať. (sv.TA III q.61 a.1)


Ďalšie myšlienky(c) 1998-2018 Jozef Červeň & LTC, Všetky práva vyhradené.
Vďaka Majka! ;-)