Nespytuj sa, kto to povedal, ale dávaj pozor na to, čo hovorí. (Kempenský)
Myšlienky.sk
7777 + 3333 myšlienok
 


Hľadaj:

 

Myšlienky > Škola a vedy > Veda

MYŠLIENKY

1. Človek má poznávať s vedomím, že je vzdialený od skutočnosti. (Demokritos)


2. Keď ste vylúčili nemožné, všetko, čo zostane, nech je to akokoľvek nepravdepodobné, musí byť pravda. (A.Doyle)


3. Logika, podobne ako whisky, stráca svoj blahodárny účinok, keď sa používa v nadmernom množstve. (E.Dunsany)


4. Veda je ako ostrý nástroj, s ktorým sa ľudia hrajú ako deti a porežú si prsty. (A.Eddington)


5. Jedným z najsilnejších motívov, ktorý vedie mužov do umenia a vedy, je únik z každodenného života vyznačujúceho sa bolestnou drsnosťou a beznádejnou nudou, od okov vlastných, stále sa meniacich túžob. (Einstein)


6. Bez viery, že sa tento svet tak, ako sa javí nášmu poznaniu, riadi zákonmi rozumovej povahy, si neviem predstaviť skutočného vedca. Prírodné vedy bez náboženstva sú ochrnuté. (Einstein)


7. Každé poznanie o skutočnosti vychádza zo skutočnosti a ústi do nej. (Einstein)


8. Je otázka, čo je pre vedca významnejšie, či poznanie faktov, či fantázia. (Einstein)


9. Najkrajšie pocity vyplývajú zo záhad. Sú to pocity, ktoré stpja pri kolíske skutočného umenia a skutočnej vedy. Človek, ktorý tento pocit nepozná, človek, ktorý sa už nedokáže diviť a ktorý nevie žasnúť, je prakticky mŕtvy. Je ako zhasnutá svieca. (Einstein)


10. Skvelá kniha: najprv ju zhltneme, potom si ju v pokoji prečítame, a nakoniec si ju kúpime. (Eschenbachová)


11. Pre tých, čo sa nevedia čudovať, zázraky neexistujú. (Eschenbachová)


12. Všetko poznanie vychádza z pochybnosti a končí sa vo viere. (Eschenbachová)


13. Veda je dlhou históriou školenia o tom, ako si prestať klamať do kapsy. (R.Feynman)


14. Teoretik na bojovej fronte vedy, tam, kde zahajuje boj s neznámym, alebo v ňom pokračuje, drží síce malý frontový úsek, na ňom však môže vykonať niečo nenahraditeľného a jedinečného a jedinečnosťou tohto osobného výkonu môže byť nenahraditeľný. (V.E.Frankl)


15. Bol taký učený, že dokázal pomenovať koňa v deviatich jazykoch, a taký nevedomý, že si kúpil kravu, aby na nej jazdil. (B.Franklin)


16. Štipka nábožnosti platí viac, než desať centov učenosti, kvapka skutočnej lásky je vzácnejšia ako celé more vedy. (sv.František Asisský)


17. Žiadna vedomosť nám nepomôže, ak sme stratili schopnosť dojať sa utrpením inej ľudskej osoby, priateľským pohľadom druhej osoby, spevom vtáka, zeleňou trávy. Ak sa stane človek ľahostajným k životu, potom tu už nie je nádej, že by si mohol zvoliť dobro. (E.Fromm)


18. Mať znalosti je oveľa menej, než vedieť. (E.Fromm)


19. Je isté, že myslenie bez znalosti faktov zostáva prázdne a neskutočné, ale púhe „informácie“ môžu byť pre myslenie práve tak prekážkou ako ich nedostatok. (E.Fromm)


20. Mnohé zo základných problémov osobného a spoločenského života sú veľmi jednoduché, také jednoduché, že sa od každého môže predpokladať ich pochopenie. Často však sú zakryté rečou odborných prekomplikovaných výrazov a to ľudí odradzuje. (E.Fromm)


21. Skončite s predstavou, že za svojho života môžete sami nájsť to, čo najväčší duchovia ľudstva odhalili v priebehu mnoho tisíc rokov, pričom každý staval z kameňov a náčrtov svojho predchodcu. (E.Fromm)


22. Triviálne - trikrát obohraná odpoveď. Tres viae - tri cesty. (E.Fromm)


23. Keď sa však vykonáva sústavné bádanie vo všetkých vedných oboroch skutočne vedecky a podľa mravných zásad, nebude nikdy v skutočnom rozpore s vierou, pretože veci vonkajšie i veci, ktoré sú predmetom viery, pochádzajú od jedného a toho istého Boha. (GS 36)


24. Vedecký výskum sám o sebe nie je vedou: ešte stále je to umenie alebo remeslo. (W.George)


25. Pochybnosť prináša skúšku a skúška pravdu. (P.Abelard)


26. Ešte som nevidel problém tak zložitý, aby sa nemohol stať ešte komplikovanejším, keď sa naň správne pozriete. (P.Anderson)


27. Trochu vedieť je nebezpečná vec. (Angl.príslovie)


28. Musí sa povedať, že len vierou sa drží, že svet nebol vždycky a nemôže sa preukázateľne dokázať. Novosť sveta nemôže mať dôkaz zo strany samého sveta. (sv.TA I q.46 a.2)


29. I myslenie občas škodí zdraviu. (Aristoteles)


30. Všetko, čo sa prevádza z možnosti v skutočnosť, prevádza sa tým, čo v skutočnosti už je. (Aristoteles)


Ďalšie myšlienky(c) 1998-2018 Jozef Červeň & LTC, Všetky práva vyhradené.